Марез му постави услов на Лестер – еве што побара!


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Лестер и понатаму е без Ријад Марез кој штрајкува бидејќи клубот не му дозволи да се пресели во Манчестер Сити во зимскиот преоден рок.

Алижирецот од тогаш започна штрајк, не се појавува на тренинзите, а „лисиците“ му изрекоа казна од 250.000 евра. Меѓутоа, Марез бара гаранции дека ќе го пушти на лето.

Имено, Марез има ветување од Гвардиола дека повторно ќе испрати понуда за него во јуни, па играчот бара од Лестер писмена гаранција дека ќе му дозволи да замине.

Марез е бесен бидејќи Лестер минатото лето барашњ 60 милиони евра за да го пушти, а кога во јануари Сити беше спремен да ја плати таа сума „лисиците“ бараа неверојатни 90 милиони евра.

Во целиот случај се вклучи и асосцијацијата на профеционални фудбалери која се понуди да биде медијатор, но Марез не попушта и бара писмено ветување пред да се врати во тимот.