Марадона барал ригорозна суспензија за Меси!?

Аргентина се соочува со сериозни проблеми во квалификациите за пласман на Мундијалот во Русија, на четири кола до крајот се наоѓа на местото кое во до во баражаот, а голем проблем за „гаучосите“ преставува фактот дека три под последните четири натпревари ќе ги играат без суспендираниот Лионел Меси.

Најдобриот аргентински фудбалер вербално го нападна судијата по натпреварот со Чиле, поради што ФИФА реши да го суспендира на четири натпревари.

По повод суспензијата која му е изречена на Меси, аргентинските медиуми објавија дека клучна улога имал Диего Армандо Марадона, кој работи како висок советник во ФИФА. Новонарот Гонса Ступененго објави дека Марадона барал остра казна за сонародникот.

„Разговарав со еден човек кој работи во ФИФА и тој ми потврди дека Марадона барал поригоразна казна за Меси“, напиша новинарот на Твитер.

„Суспензијата на Меси? Немам врска со тоа и не знам воопшто кој беше овластен да ја одреди казната“, се правдаше Диего Марадона.