Легендата му „спушти“ на Нејмар: После Барса се е чекор наназад!

Откако стана јасно дека трансферот на Нејмар од Барселона во ПСЖ е само прашање на време, на социјалните мрежи има коментари за најбогатиот трансфер во историјата на фудбалот.

Најголемата ѕвезда на Барселона го испрати Бразилецот, а агентот потврди: Претставување во Париз до крајот на неделата“.

Нејмар пристигна на тренингот на Барселона само да се поздрави со соиграчите. Се верува дека ПСЖ за Бразилецот ќе плати 222 милиони евра оштета и така ќе го надмине досегашниот најбогат трансфер кој го држи Пол Погба (од Јувентус во Манчестер Јунајтед за 104 милиони евра).

По повод трансферот на Нејмар се огласи и легендарниот Гери Линкер, поранешниот англиски репрезентативец и поранешен играч на Тотенхем, Лестер и Евертон.

„Ох Нејмар, постои само еден смер во кој може да се оди по Барселона, а тоа е чекор наназад“, напиша Линкер, а неговиот твит стана вистински хит. Во неполн час доби 20,000 лајкови и 11,000 ретвитови.

Има секакви реакции, а многумина се согласуваат со неговото мислење.