Кралски кечап „идеален за појадок или кој било друг дел од денот“

EXCLUSIVE: EXCLUSIVE: The Queen has launched her own brand of posh TOMATO KETCHUP and BROWN SAUCE which is on sale at her Sandringham estate in Norfolk. Her Majesty has created her own condiments to add flavour to her fries ‚Äì but they cost FOUR TIMES as much as regular sauces. The Queen‚Äôs Tomato Sauce, which is ‚Äúideal for breakfast or any time of the day‚Ä? costs an eye-watering ¬£6.99 for 295g, compared to Sainsbury‚Äôs own ketchup, which costs just 60p for 460 grammes. The sauce, which is flavoured with dates, apple juice and spices, comes in a glass jar with a Royal Estate label. It states on the bottle: ‚ÄúA real family favourite, packed full of tomato and lightly spiced, this ketchup is delightful. Vibrant and fruity, this ketchup can be enjoyed any time of the day, perfect to add flavour to a dish.‚Ä? The Queen is also selling a brown sauce for the same price, with the description: ‚Äúa tomato based sauced packed with vinegar and spices.‚Ä? Pictured: Tomato ketchup and brown sauce sold at Sandringham Ref: SPL5283915 110122 EXCLUSIVE Picture by: Bav Media / SplashNews.com Queen Elizabeth II attends the launch of The Queen's Baton Relay for Birmingham 2022, the XXII Commonwealth Games at Buckingham Palace on October 07, 2021 in London, England. The Relay will span 294 days, and the Baton will visit all 72 nations and territories of the Commonwealth. (Photo by Chris Jackson/Getty Images for Commonwealth Games Federation / Birmingham 2022 )

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Британската кралица Елизабета II лансираше брендирани производи направени на нејзиниот имот во Норфолк.

Сите потребни ресурси за производство се од имотот, а меѓу производите во брендот е и кралскиот кечап, пишува магазинот „People“.

„Идеален за појадок или кој било друг дел од денот“, е слоганот на овој кечап.

Освен домати, овој кечап содржи и урми, сок од јаболко и разни зачини. Позната е и цената и очекувано е поскап од вообичаениот што може да се најдат во продавниците – шише од 300 милилитри чини девет долари.

Според „People“, кралицата е голем обожавател на хамбургери, а за тоа претходно зборуваше нејзиниот поранешен готвач Дарен МекГрејди. Тој вели дека таа јаде плескавици без пециво со вилушка и нож, а наместо кечап користела брусница.