КОВИД-19 статистика од последните 24 часа: 247 новозаразени од 737 теста


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 116
-Куманово 4
-Штип 12
-Прилеп 23
-Тетово 10
-Струга 12
-Велес 7
-Битола 8
-Охрид 14
-Кавадарци 2
-Гостивар 10
-Струмица 6
-Крива Паланка 3
-Радовиш 2
-Кочани 3
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Кичево 6
-Ресен 2
Починати се 15 лица, двајца пациенти од Скопје (73 и 78г), еден од Куманово (68г), тројца пациенти од Тетово (60, 70 и 77г), двајца од Струга (73 и 75г), еден од Велес (58г), еден од Охрид (69г), еден од Кавадарци (71г), еден од Гостивар (71г), еден пациент од Гевгелија (76г) и двајца пациенти од Кочани (49 и 68г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 321 оздравени пациенти од:
-Скопје 189
-Куманово 12
-Дебар 1
-Штип 9
-Прилеп 15
-Тетово 8
-Струга 5
-Велес 1
-Битола 3
-Охрид 7
-Кавадарци 5
-Гостивар 3
-Гевгелија 7
-Струмица 16
-Крива Паланка 6
-Кочани 11
-Пробиштип 2
-Берово 3
-Валандово 5
-Свети Николе 4
-Кичево 6
-Ресен 2
-Неготино 1
Досега во земјата се направени вкупно 235.775 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 27199, бројката на оздравени пациенти е 18948, на починати е 934, а бројот на активни случаи изнесува 7317.