Кој е виновникот што Ван Дајк не заврши во Манчестер Јунајтед?


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Во јануари 2018 година Ливерпул во своите редови го донесе Вирџил ван Дијк, за тогаш рекордни 85 милиони евра.

Холанѓанецот се покажа како вистински погодок, стана столб на одбраната на „црвените“ и еден од најдобрите фудбалери во светот.

Ливерпул минатата сезона ја освои Лигата на шампиони, а Ван Дајк беше прогласен за најдобар фудбалер во изборот на УЕФА.

Англиските медиуми пренесуваат дека Манчестер Јунајтед бил блиску да го донсе Ван Дајк од Саутемптон, но Мурињо тогаш сметал дека не му е потребен.

Тогаш „Специјалниот“ како тренер на Јунајтед ги донесе Линделоф и Баи, бидејќи сметал дека Ван Дајк е прескап и не му е потребен во тимот.

До крајот на годината Мурињо доби отказ во Манчестер, а „црвените ѓаволи“ ова лето го срушија рекордот за дефанзивец и го доведоа Хари Кегваер за 90 милиони евра.