Вебкафе

Кинезите ги исмеваат Американците во цртан филм заради коронавирусот: „Тоа е само грип“

Краткиот анимиран филм со наслов „Тоа е само грип“ кој пристигнува од Кина го исмејува одговорот на САД на коронавирусот, користејќи ликови составени од лего коцки што ги претставуваат двете земји.

Вашингтон и Пекинг водат војна за потеклото на болеста што се појави во кинескиот град Вухан и прерасна во глобална пандемија.

Американскиот претседател Доналд Трамп во четвртокот изјави дека е убеден дека коронавирусот е дојден од кинеска виролошка лабораторија, но одби да даде докази.

Во краткиот хумористичен анимиран филм објавен на веб-страницата на официјалната новинска агенција Ксинхуа, сето тоа започнува со отворање на црвена завеса, проследено со две фигури на генерали направени од Лего коцки: воин со заштитна маска и Статуа на слободата.

„Откривме нов вирус“, вели кинескиот воин.

„Па што?“, Одговара американската статуа на слободата: „Тоа е само грип“.

Откако воинот објавува предупредувања за вирус и ги набројува пресвртниците во кинеската епидемија, Статуата на слободата одговара со одгласите на прес-конференциите на Трамп кои ја намалија сериозноста на болеста.

„Дали се слушаш себеси?“, Прашува воинот, а Статуата на слободата почнува да се добива црвена боја, а потоа да избувна.

„Ние секогаш сме во право, па дури и кога се противречиме“, одговара Статуата.

„Она што ми се допаѓа кај вас Американците е дека вие сте конзистентни“, и кажува воинот.

САД и другите земји ја обвинуваат Кина дека го довела во заблуда светот во однос на сериозноста на епидемијата и повиците за меѓународна истрага за потеклото на вирусот се зголемуваат.

Во интервју за Ројтерс, Трамп рече дека верува оти постапувањето на Кина со пандемијата на коронавирус е доказ дека „ќе стори сé што може за да изгуби на претседателските избори во ноември.

Вчера во соопштението за печатот „Лего“ изјави дека: „Не сме биле вклучени на кој било начин во правењето на анимираниот филм“.

To Top