Актуелно

Кина воведува такса за увоз на европски, јапонски, јужнокорејски и индонезиски производи

Кинеската влада одлучи да воведува такси за увоз на група производи од ЕУ, Јапонија, Јужна Кореја и Индонезија, соопшти кинеското Министерство за трговија.

Таква одлука е донесена по едногодишното кинеско истражување за дампинг.

Ресорното министерство соопшти дена антидампинг даноците на не’рѓосувачкиот челик се меѓу 18,1 отсто и 103,1 отсто.

ЕУ претходно воведе антидампинг царински такси на челик од Кина, со цел да го заштити сопствениот пазар.

Advertisements
To Top