Кантона се враќа на „Олд Трафорд“ (видео)

Кралот се враќа во својот дом! Легендата на Манчестер Јунајтед, Ерик Кантона ќе се врати за првпат на „Олд Трафорд“ како фудбалер и ќе го облече дресот на тимот на Светот во добротворниот натпревар на „Soccer Aid for UNICEF“ против Англија на 10-ти јуни.

Кога Кантона пристигна на „Олд Трафорд“ во 1992 година, клубот од Манчестер во тоа време немаше освоено титула 25 години, а Фергусон е на чело на тимот веќе шест, во кои освои само еден трофеј на Англија. Французинот остави голем печат и имаше големо влијание врз развитокот на клубот.

„Нема друго место како дома. Да се вратам на Олд Трафорд, каде ќе биде полно со познати лица, навистина е нешто посебно. Мојата порака е следна: „Soccer Aid for UNICEF“ е посебен меч поради поддршката. Се враќам за да го направам натпреварот на 10-ти јуни неверојатен и ве поттикнувам да се придружите. Да направиме заедно уште една приказна на Олд Трафорд , истакна Кантона.