Како да го зголемите либидото: 5 најважни чекори за жените

Како да го зголемите либидото: 5 најважни чекори за жените

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Стресот, заморот и бројните обврски негативно се одразуваат на телото и многу жени се соочуваат со проблеми во интимната сфера. Како да го зголемите либидото?

Како прво – секоја жена е единствена и не постои универзално решение за ослабеното либидо. Намалувањето на либидото е кумулативен процес, така што ќе биде потребно време и комбинација од неколку техники за да се подобри ситуацијата. Значи, што може да им помогне на жените да го зголемат сексуалниот нагон?

Како да го зголемите либидото: Ова сигурно ќе ви помогне

Истражување на вашето тело
Најдобар експерт за сопственото тело е самата жена. Проучувањето на вашите сексуални преференци и зони за задоволство ви помага да разберете кои стимули можат да го зголемат вашето либидо. Можете исто така да користите техники за самомасажа – ова е одличен начин да ја ослободите напнатоста и да го подобрите вашето расположение.

Користење на природни етерични масла
Природните есенцијални масла предизвикуваат посебни реакции во деловите на мозокот кои го префрлаат фокусот на релаксација. Тие можат да се користат во секс игри и третмани за убавина. Главните афродизијаци за жените се: јасмин, роза, сандала, иланг-иланг, ванила. Ароматерапијата промовира задоволство и позитивно влијае на сексуалната желба.

Создавање хармоничен однос
Пред сè, важно е да се обрне внимание на она што се случува во двојката и да се подобри оваа област. Нудам неколку совети како да го направите ова.

Отворената и искрена комуникација со партнерот е клучот за здрава сексуална врска. Кажете му на вашата сакана за вашите желби, фантазии и очекувања. Ова ќе ви помогне да направите чекор кон решавање на интимните проблеми.

Силната емотивна врска помага да се подобри љубовната врска. Не срамете се да изразите топли чувства кон партнерот и грижата за него.

Редовниот секс го буди либидото по долг период на апстиненција. Колку и да звучи чудно, колку подолго немате секс, толку помалку го сакате. Тоа значи дека активниот сексуален живот може да доведе до враќање на желбата.

Разновидноста во креветот ќе и даде новина и пикантност на интимноста. Експериментите, невообичаените милувања и допири ќе ги оживеат сетилата и ќе ја зголемат возбудата. Современите сексуални помагала можат да ви помогнат да го зголемите вашето либидо.

Грижа за вашето здравје
Вашата физичка и емоционална состојба влијае и на вашата општа благосостојба и на вашето либидо. Затоа:
не заборавајте за урамнотежена и разновидна исхрана и пијте доволно вода;
грижете се за вашето тело – ова не само што ја зголемува самодовербата, туку и промовира позитивен став кон вашата сексуалност;
внимавајте на стресот: може значително да го намали либидото – различни практики за релаксација, на пример, јога или медитација, можат ефикасно да управуваат со напнатоста и да го подобрат сексуалното здравје;
бидете физички активни: вежбањето го стимулира лачењето на ендорфин, ја подобрува емоционалната состојба и го стимулира либидото;
спијте доволно и редовно одмарајте: недостатокот на одмор и прекумерната работа го намалуваат нивото на енергија и доведуваат до губење на либидото;
контролирајте ги хормоните: хормоналната нерамнотежа може да биде причина за ниско либидо – лекарот ќе препорача методи за регулирање на нарушувањето.
Индивидуална терапија
Консултацијата со сексолог ќе помогне да се идентификуваат причините за интимните проблеми. Имајте на ум дека на сексуалната сфера не влијае само физиологијата, туку и сите ситуации кои предизвикуваат вознемиреност, напнатост, незадоволство и други негативни состојби.

Експериментирајте, сакајте, комуницирајте, бидете отворени за нови идеи – полнотата на сензации ќе ви помогне да го направите вашиот сексуален живот поинтензивен, да ве исполни со радост и да донесе задоволство. И да го зголеми либидото.