Јулија Самоилова е изборот на Русија за претставничка на Евросонг 2017


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Претставник на Русија на годинешната Евровизија во Украина, е Јулија Самоилoва. Таа е лице со попреченост, кое се движи во количка, но и со одличен глас, објави „Первиј канал”.

На манифестацијата што ќе се одржи во Киев, таа ќе пее на англиски, и ќе ја изведе песната „Flame Is Burning“.

Самоилова (27) е вокален изведувач, текстописец и композитор. Јавноста најмногу ја памети по тоа што настапи на отворањето на Зимските параолимписки игри во Сочи.

„Музичката кариера бара огромни емоционални и физички напори… Се восхитувам на успесите на Јулија“, изјави раководителот на руската евровизиска делегација, Јури Аксјута.