Испиша нова историја: Момче родено 2001 година дебитираше во Серија А


Дерби до Дерби! Комплетен фудбалски викенд ↓↓↓


Петро Пелегри е 15-годишно момче кое синоќа дебитираше во Серија А и со тоа ја промени историјата на една од најсилните фудбалски лиги во Европа.

Пелегри е роден 17-ти март 2001 година, а синоќа дебитираше за Џенова на натпереварот против Торино. Тој влезе на терен три минути пред крајот на мечот и со тоа испиша историја во Серија А.

Имено, со 15 години и 280 дена, Пелегри е најмладиот играч во историјата на Серија А, но таа титула ја дели со Амедо Амадиј, кој во 1937 година на иста возраст заиграл во дресот на Рома.

Младиот играч на Џенова е втор фудбалер кој е роден во овој век и кој дебитирал во Серија А, откако пред неколку недели за Јувентус дебитираше Моис Кин кој е роден 2000 година.