„Инвестиндастриал“ си влезе во „Римац“ со 120 милиони евра


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим! ↓↓↓Хрватската групација „Римац“ доби нов инвеститор откако инвестициската фирма „Инвестиндастриал“ инвестираше 120 милиони евра.

Се наведува дека „Инвестиндастриал“ ќе го искористи своето длабоко искуство во автомобилската индустрија, развиено од сегашните и претходните инвестиции во „Дукати“, „Астон Мартин“ и „Морган Моторс“

Основана во 2009 година од Мате Римац, „Римац Груп“ развива и произведува сопствени електрични хиперавтомобили, но работи и за производители како Порше, Хјундаи, Астон Мартин и други.

Покрај тоа, „Римац“ неодамна основаше заедничка компанија со Порше, внесувајќи го „Бугати“ во во групацијата „Римац“.