Храна која предизвикува акни: Внимавајте што јадете!

Храна која предизвикува акни: Внимавајте што јадете!

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Доколку имате проблем со акните, виновни може да бидат одредени намирници кои често ги консумирате. Која храна предизвикува акни?

Постојат бројни причини кои можат да предизвикаат појава на акни – несоодветна дневна рутина за нега, хроничен стрес, недостаток на сон… Меѓу „осомничените“ е и неурамнотежената исхрана. А кои се намирниците на црната листа кога се во прашање акните?

Храна која предизвикува појава на акни: Кои се главните виновници?

Рафинирани зрна и шеќер

Бројни истражувања покажуваат дека луѓето чија исхрана е богата со рафинирани јаглехидрати имаат поголема веројатност да имаат проблеми со осип, црвенило на кожата и акни. Рафинираните јаглехидрати брзо го зголемуваат нивото на шеќер во крвта и предизвикуваат ослободување на инсулин. Вториот, пак, ги активира андрогените – хормони кои ги провоцираат клетките на кожата да лачат повеќе себум.
Како резултат на тоа, ризикот од контаминација на порите се зголемува и акните стануваат вистински кошмар. Еве список на намирници чија консумација треба да биде умерена и избалансирана:

  • леб од бело брашно (солени закуски од бело брашно, задоволства од бело брашно, тестенини од бело брашно)
  • бел ориз и тестенини од ориз
  • газирани пијалоци и пијалоци засладени со шеќер
  • шеќер и слатки
  • Млеко и млечни производи

Експертите истакнуваат дека луѓето кои често конзумираат млеко и млечни производи имаат проблем со акни почесто од луѓето чија исхрана се базира на зеленчук или месо. Зошто е тоа така, сè уште не може со сигурност да се каже, но експертите сметаат дека една од причините може да биде тоа што млечните производи го зголемуваат нивото на инсулин, што негативно влијае на состојбата на кожата. Кравјото млеко содржи и амино киселини кои го принудуваат црниот дроб да произведува повеќе протеини, кои играат примарна улога во развојот на воспалителните процеси.

Брза храна

Производите за брза храна – хамбургери, помфрит и други, не многу здрави специјалитети – се полни со калории, масти и рафинирани јаглехидрати. Експертите од областа на исхраната сметаат дека таквата диета го нарушува функционирањето на хормоните, што неминовно влијае на убавината на кожата. Бидејќи во него како огледало се рефлектираат сите неправилности во функционирањето на организмот. Сепак, треба да се напомене дека нема конкретни докази за опасностите од брзата храна за кожата и нејзината улога во развојот на акните. Но, се повеќе статистики укажуваат на тоа.

Протеин од сурутка

Иако е исклучително здрав и широко користен, може да го влоши проблемот со акните кај некои луѓе. протеинот од сурутка е извор на леуцин и глутамин, амино киселини кои предизвикуваат побрза клеточна делба, што може да го зголеми ризикот од појава на акни. Многу спортисти кои консумираат протеин од сурутка како додаток за градење мускули имаат проблеми со кожата. И истражувањето укажува на директна корелација помеѓу зачестеноста на појавата на акни и бројот на денови на консумирање протеин од сурутка.

Чоколадо

Од 20-тите години на минатиот век, чоколадото се смета за главен непријател на убавата, чиста кожа, но оваа изјава не доби доволно научни аргументи за да се смета за стопроцентна вистинита. Сепак, некои експерименти покажаа дека консумирањето чоколадо ја зголемува реакцијата на телото на бактериите кои предизвикуваат воспалителни процеси на кожата.
Доколку имате проблем со акните, не треба целосно да се откажете од овие намирници. само одржувајте го нивниот внес на разумно ниво. Покрај тоа, спијте доволно и пронајдете соодветна дневна рутина за нега на кожата. Тоа секако ќе ви помогне да ги спречите и да ги надминете постоечките акни.