Храна богата со витамин Е: Го зајакнува имунитетот и го штити срцето

Храна богата со витамин Е: Го зајакнува имунитетот и го штити срцето

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Храната што содржи витамин Е е неопходна за нашето тело. Овој витамин игра витална улога кога станува збор за нашето здравје.

Витаминот Е е суштинска хранлива материја, што значи дека нашето тело не го произведува и треба да го внесуваме преку исхраната. Сепак, не се препорачува дополнување со овој витамин освен ако се соочувате со недостаток бидејќи тоа може да доведе до проблеми со срцето.

Зошто е важна храната што содржи витамин Е?

Витаминот Е делува како антиоксиданс во телото, што значи дека ги спречува слободните радикали да предизвикаат оштетување на клеточните мембрани, ДНК и протеините. Многу е корисен и за имунолошкиот систем, а воедно ги намалува воспалителните процеси во организмот.

Витаминот Е е растворлив во масти, што значи дека му треба присуство на масти како и жолчка од црниот дроб за да се апсорбира во тенкото црево. Затоа е добро да го комбинирате витаминот Е со извор на маснотии како авокадо, маслиново масло или јаткасти плодови. Еве кои намирници го содржат овој витамин.

Која храна содржи витамин Е?

Семки од сончоглед

Семките од сончоглед се ситни, но имаат прилично голема моќ. Половина чаша семки обезбедува околу 25 mg витамин Е, што е дури и повеќе од препорачаната дневна доза. Семките се совршени како закуски, а можете да ги фрлите во салата, заедно со грчки јогурт или било што друго.

Путер од кикирики

Ова кремасто и возбудливо јадење е разновиден извор на витамин Е. Покрај тоа што ќе го користите како добар намаз, можете да го јадете и со стапчиња целер или парчиња јаболка. Добро оди и со смути или крекери од цели зрна.

Аспарагус

За брз оброк за една недела, пржете аспарагус во маслиново масло со малку мелен лук и црвени чили снегулки. Послужете ги со протеин по избор. Од еден аспарагус ќе добиете речиси 2 мг витамин Е.

Храна која содржи витамин Е: бадеми

Во околу 23 парчиња, можете да најдете околу 7 mg витамин Е. Тие се одличен извор на хранливи материи, а исто така имаат и одличен избор на растителни витамини и масти кои помагаат во борбата против воспалението.

Спанаќ

Спанаќот е намирница која е синоним за здрава исхрана. Содржи и витамин Е, а лесно се додава во супи, чорби, смути, салати или сендвичи. Можете исто така да пробате да ги динстате листовите во масло од авокадо и лук и да направите вкусен прилог од него.

Авокадо

Авокадото е исто така една од намирниците кои содржат витамин Е. Едно авокадо содржи околу 4 mg хранливи материи, а исто така е одличен извор на витамин Е. Можете да го јадете со тост, но и како гуакамола со стапчиња целер и морков. Зеленото овошје многу лесно се подготвува и се прилагодува на секој рецепт.

Црвена пиперка

Црвениот пипер е одлична солена закуска. Прави идеална комбинација со грчки јогурт. Покрај тоа што е крцкаво и задоволувачко задоволство, обезбедува и снабдување со витамин Е со речиси 2 mg.

Храна која содржи витамин Е: борови ореви

Главната состојка на перстот е боровите ореви, кои содржат речиси 3 мг витамин Е. Совршени се како вкусен додаток на различни јадења, а исто така прават вкусен додаток на салати. Руколата со пармезан и борови ореви е омилена класична комбинација.

Масло од пченични никулци

Една лажица од ова масло содржи 20 mg витамин Е. Сепак, топлината може да ја намали неговата хранлива содржина, па затоа е подобро да се користи ладно или во неварени јадења. Можете да го користите дури и во смути.

Манго

Мангото е исто така една од намирниците кои содржат витамин Е. Тропското овошје има околу 3 mg по овошје, а можете да го јадете и сирово и замрзнато. Исто така, тој е одличен додаток за салати и можете да го комбинирате со авокадо и пилешко.