Како шеќерот влијае на кожата и какви траги остава на лицето

Како шеќерот влијае на кожата и какви траги остава на лицето

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Љубовта кон слатките има штетно влијание не само на здравјето воопшто, туку и на убавината. Откриваме како шеќерот влијае на кожата и какви траги остава на лицето.

Современиот човек е секако среќен: за разлика од нашите предци, ние не треба да размислуваме што да готвиме за вечера, бидејќи имаме широк спектар на храна на располагање. Но, тоа има и своја негативна страна: готовата храна често е богата со шеќер. А прекумерното внесување на шеќер може да го оштети здравјето и убавината, бидејќи лошо влијае и на кожата на лицето.

Доколку дојде до нерамнотежа во телото, тоа веднаш ќе се одрази на кожата. Ако јадете многу слатка храна, веројатно сте забележале промени на вашето лице: станува подуено, го губи својот поранешен сјај или дури се покрива со акни. Овој феномен се нарекува „синдром на шеќерно лице“, објаснува козметичарката Лана Абасова.

Како шеќерот влијае на кожата: Што е синдром на шеќерно лице

Синдромот на шеќерно лице е резултат на прекумерна количина шеќер во исхраната, што влијае на изгледот на кожата, особено на лицето. Во научна смисла, шеќерното лице се појавува поради гликација – хемиски процес во кој молекулите на шеќер се врзуваат за протеините, формирајќи гликолизирани молекули. Овие молекули не се излачуваат од телото, тие сериозно ги нарушуваат метаболичките процеси и предизвикуваат клеточна смрт.

Колагенот и еластинот, протеините одговорни за цврстината, еластичноста и мекоста на кожата, најмногу се погодени од гликацијата. Нивните влакна стануваат погусти, кожата станува груба и сува, се појавуваат брчки. Потоа, други структури, на пример, капилари, исто така се вклучени во деструктивниот процес. Како резултат на тоа се појавува розацеа или постојано црвенило на лицето, кое мора да го реши дерматолог.

Какви траги остава шеќерот на лицето

Мозолчиња – Вишокот шеќер во телото го зголемува производството на себум, кој ги затнува порите и фоликулите на косата, предизвикувајќи акни. Производите кои содржат шеќер ја нарушуваат и цревната микрофлора и ја зголемуваат пропустливоста на патогените микроорганизми, што резултира со појава на акни на лицето.

Оток и надуеност – Производите за гликација го попречуваат отстранувањето на вишокот течности од телото, што доведува до постојан оток на образите и под очите.
Предвремено стареење – Шеќерот не само што ги уништува колагенските и еластинските влакна, туку и значително го забавува процесот на формирање на нови клетки на кожата. Епидермисот ја губи способноста за брзо регенерирање, а на лицето се појавуваат длабоки брчки кои се најизразени во пределот околу очите – каде практично отсуствува поткожното масно ткиво.

Сувост и лупење – Гликираните протеини, т.е. уништени поради гликација, престануваат да ја задржуваат влагата во епидермисот. Течноста испарува побрзо од вообичаено, а кожата станува дехидрирана, сува и ронлив.

Црвенило – Поради разредувањето на протеинските влакна, малите крвни садови се издигнуваат поблиску до површината на кожата и стануваат видливи. Слабото сврзно ткиво на лицето ги прави пајачните вени истакнати.

Сив тен. „Кревкоста“ на крвните садови ја нарушува заситеноста на дермисот со кислород и сите потребни материи кои влегуваат во телото со храната. Како резултат на тоа, кожата го губи природниот сјај, добива сивкаста нијанса и изгледа безживотно.

Како да и вратите здрав изглед на вашата кожа

За почеток, намалете ја потрошувачката на храна која содржи шеќер (и вештачки засладувачи) на минимум можно. Хранете се здраво, пијте доволно вода и вклучете ја секојдневната физичка активност во вашата рутина. Користете козметички производи кои се наменети за вашиот тип кожа, а максимално внимавајте на правилното чистење на лицето. Ако го следите горенаведеното, вашето лице едноставно ќе се прероди за само неколку недели.