Халанд официјално потпиша за Сити: „Навивач сум на Манчестер Сити од мали нозе“


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим! ↓↓↓Денеска Манчестер Сити официјално го запечати трансферот на Ерлинг Халанд во своите редови.

Чудно беше што иако трансферот беше договорен уште претходно, Сити долго време чекаше за официјалниот потпис. Меѓутоа денес стана јасно – Халанд потпиша на ист ден за Манчестер Сити на кој потпиша неговиот татко, Алфи за овој клуб точно пред 22 години.

„Ова е посебен ден за мене и моето семејство семејство. Роден сум во Англија и навивач и на Манчестер Сити од мали нозе, тука се чувствувам како дома и мислам дека ова е вистински потег. Секогаш сме го следеле Манчестер Сити и и ни се допаѓа клубот и како напредуваа во претходните години. Го сакам напаѓачкиот стил кој го практикува овој тим, тоа е совршено за играч како што сум јас“.

„Верувам дека сум на вистинско место каде што можам да ги исполнам своите амбиции. Сакам да постигнувам голови, да освојувам трофеи и да напредувам како игрча. Едвај чекам да почнат припремите за новата сезона“, изјави Халанд.