Гвардиола прави изненадувачки трансфер: Носи „спасител“ од Минхен!


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Пеп Гвардиола иако одлично ја започна сезоната во Манчестер Сити, сепак во последно време многу се оддалечи од врвот па размислува за засилувања.

Англиските медиуми тврдат дека прва мета на Гвардиола во зимскиот преоден рок е дефанзивецот на Баерн, Холгер Батштубер.

27-годишниот германски репрезентативец не е во прв план кај Карло Анчелоти, а бројните повреди и тоа како му ја уназадија кариерата.

Батштубер долго време беше надвор од терените, па сега има потреба да игра за да ја врати старата форма и поради тоа е спремен да ја промени средината.

Гвардиола сака да ја искористи таквата ситуација и да го доведе на „Етихад“ бидејќи добро ги познава неговите квалитети.