Гвардиола негира: Не ни е потребен Ван Дијк!


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Пеп Гвардиола категорично ги демантираше шпекулациите дека Манчестер Сити преговара со Саутемптон за трансфер на дефанзивецот Вирџил ван Дајк.

25-годишниот холандски дефанзивец е проценет на околу 50 милиони фунти, а англиските медиуми тврдат дека тој ќе заигра на „Етихад“ уште во текот на јануарскиот преоден рок.

„Да, имаме средба со Саутемптон, но во април за првенството. Тој нема да дојде кај нас во следниот месец. Не е можно. Ван Дајк е фудбалер на Саутемптон и ние немаме потреба од него во моментов“, изјави Гвардиола.

Имено, Ван Дијк е еден од најдобрите дефанзивци во Премиер лигата, па интерес за него покрај Манчестер Сити покажуваат уште и Ливерпул и Манчестер Јунајтед.