Спорт

Гвардиола најде дефанзивец – ја плаќа клаузулата!

Англиските медиуми тврдат дека дефанзивецот на Атлетик Билба, Емерик Лапорте ќе биде првото засилување на Манчестер Сити во летниот преоден рок.

Францускиот Баскиец игра одлично во дресот на Билбао и е на мета уште на Барселона, Реал Мадрид и Баерн но до сега одолеваше на нивните понуди.

Медиумите тврдат дека Лапорте веќе одлучил каде ќе ја продолжи кариерата и се договорил со Манчестер Сити, а „граѓаните“ се спремни да ја активираат откупната клаузула во неговиот договор.

Во новиот договор кој Лапорте го потпиша минатата година има откупна клаузула која изнесува 65 милиони евра, што 22-годишниот стопер ќе го направи најскап дефанзивец во историјата на фудбалот.

Гвардиола смета дека Лапорте ќе биде одличен партнер на Стоунс и долгорочна инвестиција за Сити кој ќе има двајца млади и перспективни стопери.

Advertisements
To Top