Гвардиола ја призна вистината и ги налути фановите на Сити

MANCHESTER, ENGLAND - DECEMBER 18: Raheem Sterling of Manchester City (CR) celebrates scoring his sides second goal with his Manchester City team mates during the Premier League match between Manchester City and Arsenal at the Etihad Stadium on December 18, 2016 in Manchester, England. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола нема проблем да признае дека градскиот ривал Јунајтед има трофејна историја, со каква можат да се пофалат само неколку европски клубови.

„Ние немаме историја и титули како што имаат Барселона, Реал, Јувентус, Баерн или Манчестер Јунајтед Ние мораме да се обидеме да бидеме секоја година во Европа во наредната деценија. Тоа е најважното за клубот, поважно дури и од освојувањето на титули“, тврди Гвардиола.

Трофејниот тренер вели дека до тоа може да се дојде само доколку во Сити се функционира како што треба.

„Тактиката е важна, бидејќи секој на терен мора да знае што прави. Односите меѓу играчите и надвор од теренот мораат да бидат најдобри. Сето тоа е важно. Начинот на живот, приватниот живот, односот према медиумите. Ние мораме да ги убедиме сите дека ова е фантастичен клуб, Навивачите, клубот, играчите, сите мораме да ги убедиме“, заклучи Пеп.