Грандиозно издание на шампионот: Вардар го декласираше Рајн Некар


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Ракометарите на Вардар направија голем чекор кон освојување на првото место во Б групата во Лигата на шампионите, откако во Франкфурт со убедлива игра славеа над Рајн Некар Левен со 33:27.

Вардар го фрли на колена германскиот шампион, одигра во сите линији и предводен од Канељас, Циндриќ и Штербик стигна до шестата победа во седмиот натпревар во Лигата на шампионите.

Најефикасен во редовите на „црвено-црните“ беше Хуан Канељас кој постигна 10 годови, дедека Лука Циндриќ постигна 7, а Хорхе Македа беше стрелец на 4 гола.

„Јас сум горд сум што сите играчи го дадоа својот максимум. Ова беше важен натпревар за нас, знаевме колку ќе биде тешко да се игра против Левен на овој терен. Сега веќе се концетрираме на она што претстои, а тоа е следниот меч“, изјави Раул Гонзалес.

Вардар во наредното коло ќе му биде домаќин на Рајн Некар, натпреварот ќе се одигра на 26 ноемри во 17:30 часот.