Годинава во кината пристигнува кинеската верзија на „Топ Ган“


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Најновото продолжение на колтниот акционен филм „ Top Gun “ со Том Круз во главната улога, минатата година имаше ракордна гледаност со заработка од 1,4 милијарди долари, а оваа година излегува таканаречената кинеска верзија на „Top Gun“ наречена „Born to Fly“.

„Variety“ пишува дека „Born to Fly“ е кинескиот одговор на холивудскиот „Top Gun“, а ако трејлерот е нешто што може да се види, филмот навистина неодоливо потсетува на американската верзија. Филмот ги следи Леи Ју (Ју) и елитните пилоти кои минуваат низ ригорозни тренинзи за да станат најдобри во својата работа.

Нив ги предводи искусниот командант Џанг (Жанг), а имаат задача да ги тестираат најмодерните борбени авиони. Филмот е полн со акција и сцени во кои главните актери за малку ќе умираат, но тимот ги надминува сите неволји и конечно ја исполнува задачата. Филмот ќе излезе во Кина на 28 април, а интересно е што ќе се прикажува и во Европа, но и во САД.

Продукцијата на филмот беше поддржана од кинеското воздухопловство и компанија за производство на авиони. Она што е интересно е што „Born to Fly“ требаше да излезе минатата година во октомври, но беше одложен од непознати причини.

Очигледно се зборуваше дека специјалните ефекти се многу неубедливи, а некои тврдеа дека објавувањето морало да почека малку бидејќи филмот премногу потсетува на „Top Gun“ за да се избегнат обвинувањата за плагијат. Што се однесува до билетите, има и една интересна работа, 75 отсто од билетите за кинеското прикажување се веќе продадени, а однапред е остварен профит од три милиони долари.