Филм / ТВ

Главните номинации за Оскар: Еве кој ќе се трка за најпрестижната филмска награда

Во недела, на 4 март, во 20 часот по локално време, започнува доделувањето на јубилејното 90-то доделување на најпрестижните филмски награди Оскар.

Еве ги главните номинации кои ќе бидат во фокусот на јавниот интерес во недела.

Најмногу номинации:

– “The Shape of Water” – Гилермо Дел Торо, 13 номинации

– “Dunkirk” – Кристофер Нолан, осум номинации.

– ​”​Three Billboards Outside Ebbing, Missouri​” Мартина МекДонага, седум номинации.

Најдобар филм:

– “The Shape of Water”

– “​Three Billboards Outside Ebbing, Missouri​”

– “Lady Bird”

– “Get Out”

– “The Post”

– “Dunkirk”

– “Call Me By Your Name’​”

– “Phantom Thread​”

– “Darkest Hour”

Најдобра режија:

– Гиљермо Дел Торо “The Shape of Water”

– Кристофер Нолан “Dunkirk”

– Џордан Пил “Get Out”

– Грета Гервик “Lady Bird”

– Пол Томас Андерсон “Phantom Thread”

Најдобар актер:

– Тимоти Шамал “Call Me By Your Name”

– Даниел Деј Луис “Phantom Thread”

– Даниел Калуј “Get Out”

– Гери Олдман “Darkest Hour”

– Дензел Вашингтон “Roman J. Israel, Esq”

Најдобра Актерка:

– Сели Ховкинс “The Shape of Water”

– Френсис МекДорманд “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

– Маргот Роби “I, Tonya”

– Серше Ронан “Lady Bird”

– Мерил Стрип “The Post”

Најдобра машка споредна улога:

– Вилјам Дафо

– Вуди Харлесон

– Ричард Џенкинс

– Кристофер Палмер

– Сем Роквел

Најдобра женска споредна улога:

– Мери Џеј Блајџ

– Алисон Џејни

– Лесли Менвил

– Лори Меткалф

– Октавија Спенсер

Номинација за најдобар странски филм

“A Fantastic Woman”, Чиле

– “The Insult”, Либан

– “Loveless”, Русија

– ”On Body and Soul”, Унгарија

– “The Square” Шведска.

To Top