Гејтс „тагува осамен во празна вила до 18 бањи“

66-годишниот технолошки магнат, милијардер и филантроп Бил Гејтс и 57-годишната Мелинда во минатото со години делуваа како совршен брачен пар кој делуваше дека одлично и приземно се носи со светската слава и популарност.

Гигантот „Мајкрософт“ кој го основаше Гејтс е на чело на технолошкиот бум и во последните три децении даде повеќе од 50 милијарди долари за да помогне во искоренувањето на детската парализа, елиминирањето на маларијата и спасувањето на милиони животи.

Покрај тоа што беа на врвот на бизнисот, тие имаа и хармоничен семеен живот цели 27 години. Тие имаат три деца, Џенифер (26), Рори (22) и Фиби (19). Тие ја основаа фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“, со што станаа најголемите филантропи во светот. Секој ден заедно се возеле дома од работа и разговарале како да го спасат светот, открија еднаш за медиумите. Но, сето тоа не беше доволно и минатата година решија да се разведат.

„Не верував во таа врска, не верував дека можеме да продолжиме“, изјави Мелинда за Си-Би-Ес во март оваа година. Тој беше обвинет дека се дружел со финансиерот и сексуален престапник, покојниот Џефри Епштајн, непосредно пред разводот. Епштајн ја нарече Мелинда „персонификација на злото“, а кружеа гласини дека нејзиниот сопруг не ѝ бил верен. Гејтс преку ноќ се лизна од светец на грешник.

Бил Гејтс сега открива приватни детали од нивниот брак, разводот и врската.

„Беше прилично драматично“, ги коментираше Бил Гејтс последните две години од пандемијата во интервју за „Сандеј Тајмс“. Неговиот брак се распадна, татко му почина и тој се обиде да го спаси светот од корона вирусот, поради што беше наречен непријател број еден со антиваксерите.

Вели дека најтешко му е што децата излегле од дома. И најмладата ќерка отишла на факултет, а дома секогаш носела многу пријатели.

=Секој брак, кога децата ќе заминат од дома, ќе помине низ транзиција. Мојот, за жал, помина низ оваа транзиција наречена развод. Ама од моја гледна точка беше одличен брак. Јас не би го менувал. Не би се одлучил да се оженам за некој друг“, искрено вели Гејтс.

Мелинда беше многу поемотивна во нивната врска, иако тврдеше дека Бил приватно бил „нежна, љубезна, љубопитна личност“. Медитираа заедно. Не со прекрстени нозе туку на столчиња едно до друго.

Огромната семејна куќа на Гејтсови во Сиетл одеднаш е празна.

„Ја имам оваа прекрасна куќа која е погодна за големи дискусии. Но, најчесто ми изгледа преголема. Јас сум само мала личност“, вели Гејтс.

Вилата „Ксанаду 2.0“ има 18 бањи, плажа исполнета со карипски песок и една од научните тетратки на Леонардо да Винчи. Гејтс првите месеци од пандемијата ги помина таму со своите деца.

„Мојата најстара ќерка е на медицински факултет, така што имаме различни забавни работи да разговараме. Средното дете учи меѓународни односи, така што имаме бескрајни разговори, а најмладата знае сè за актуелните песни, луѓето и веб-страниците. Тоа е одлично. Ми недостига неред и бучава. Не работам премногу домашни работи, но во нормални денови секогаш ги миев садовите затоа што бев добар во тоа, а некое од децата ќе ми помагаше“.

Мелинда призна дека само што почнала да закрепнува по разводот. Гејтс вели дека не е „видливо емотивен“. „Можеби сум некаде длабоко во себе“.

Тој тврди дека знае да биде романтичен. Тој еднаш рече дека кога тој и Мелинда планирале да одат на прошетка во шумата во Сиетл, тој секогаш одел прв да го провери патот бидејќи таа не сака пајажина. Тој рече дека плачел додека со Мелинда го читал „Џентлеменот во Москва“.

По разводот, тој е среќен што сепак може да работи со Мелинда. Тие сè уште се гледаат понекогаш. Тие имаат годишен состанок на вработените во Фондацијата во јуни што го организираат заедно.

Дали се тие пријатели? „Јас би го рекол тоа. Во интервјуто таа одлучи да не го користи тој збор, но јас ќе го употребам. Имаме, знаете, супер важна, сложена, блиска врска каде што решивме да работиме заедно. И јас сум многу среќен што ние почнавме да работиме заедно. Градевме заедно и имаме три неверојатни деца“.

Мелинда рече дека тагува по врската со него.

„Тагувам на ист начин како и таа. Да. Знаете, ние растевме заедно. Кога се оженив, ‘Мајкрософт’ беше голема работа. Но, јас бев млад 38-годишник, а таа беше зрела 28-годишна жена… Тоа е повеќе од половина од мојот возрасен живот. Направивме многу заедно“, вели Гејтс, додавајќи дека нема планови за нов брак, но „топло го препорачува“.

Тој и Мелинда никогаш не склучиле предбрачен договор и се чини дека го споделиле своето богатство пријателски. Парите и средствата во вредност од повеќе од 130 милијарди долари беа прилично лесно договорени. Веќе беше потешко околу кучето.

„Таа го доби кучето. Ме уби со него. Се шегувам. Не бевме лоши еден кон друг“, вели низ смеа.

Тој е свесен и благодарен за своето големо богатство. „Ние сме многу среќни луѓе. Жал ми е кога луѓето имаат ограничени ресурси под какви било околности. И тоа не е нашата ситуација. Можеме да бидеме разумно дарежливи кон децата, но огромното мнозинство од парите ќе одат за филантропија.

Голем дел од последните две години му биле фокусирани на победа против ковидот. Способноста на Гејтс да ја чита иднината отсекогаш била неверојатна, па не го изненади кога мистериозната болест во Вухан го принуди целиот свет да се затвори. Пред три години, во едно интервју, тој рече дека помислата на пандемија го држи буден ноќе.

Не е заразен во овие две години. Се тестира двапати неделно ако се чувствува полошо. Неговите две сестри и нивните сопрузи, а ниту Мелинда ниту едно од нивните три деца не се заразиле. „И барем еден од нив не бил внимателен“, искрен е Гејтс. Тврди дека се вакцинирал дури кога дошол на ред. Сега повторно организира поголеми собири, а последниве години се држи до „својот балон“.

Тој вели дека се чувствува виновен што има многу полесна пандемија од поголемиот дел од светот. „Имав совршен интернет, големи куќи, приватен авион без ризик од инфекција. Можев да ги видам моите деца. Другите луѓе страдаа многу повеќе, особено сиромашните“.

Бил Гејтс не сака да открие колку пари заработил за време на пандемијата. „Во мојот случај, треба да сфатите дека бев оженет и сега сум разведен, но сè уште сум во добра форма додека повеќето луѓе се мачеа и економиите на многу земји пропаднаа“.