Газдата на Челзи сите 32 играчи од првиот тим ги стави на продажба


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Сопственикот на Челзи, Тод Боели, кој потроши над 600 милиони евра откако е на чело клубот, разочаран е бидејќи резултатите на теренот се далеку од очекувани, медиумите сега пренесуваат дека се одлучил на радикален потег.

Имено, Боели наводно ги намалил платите на сите кои пристигнале во зимскиот преодниот рок 30%, а освен тоа буквално сите играчи 32 кои ги има на располагање во првиот тим ги ставил на продажба.

Ваквата одлука, посебно првата може да донесе раздор во тимот и уште полоши резултати во финишот од сезоната.

Се потенцира дека на продажба се и фудбалерите кои пристигнале во јануари како што е и Енцо Фернандез за кого платија 100 милиони евра.