Мафијата во Неапол по грешка убиле погрешен човек – на семејството од жртвата му понудиле 60.000 евра и стан


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Припадниците на неаполската мафија стапиле во контакт со родителите на 26-годишниот маж кој наводно го убиле по грешка и му го раствориле телото во киселина. За да им се надомести штетата, им била понудена исплата од 60.000 евра и стан вреден 120.000 евра, пишува Тајмс.

Понудата е замисла на Салваторе Камарота и Карло Напи, двајца мафијаши на возраст од 56 и 64 години, кои се обвинети дека го нарачале убиството на Џулио Џачи. Тој бил ликвидиран во 2000 година, кога бил застрелан и му биле смачкани забите со чекан, а неговите останки потоа биле растворени во киселина за да се прикријат сите докази за неговото убиство.

Атентатот бил нерешен долги години, а потоа мафијаш кој го напуштил кланот Полверино и почнал да сведочи во корист на државата ги обвини Камарота и Напи за ликвидацијата. Во исто време, тој тврдеше дека се работи за замена на идентитетот и дека всушност барале друг маж.

„Тие беа насочени кон човек наречен Салваторе, за кој веруваа дека е во врска со внуката на Камарота. Тие исто така мислеа дека е член на ривалски мафијашки клан. Им беше кажано дека овој човек ќе биде на одредено место во одредено време“, рече Алесандро Мота, адвокат кој го застапува семејството Џачи.

„Убијците испратени од мафијашките босови се појавија пред куќата на Џачи облечени како полицајци. Му наредиле да влезе во автомобилот, но по грешка фатиле погрешен човек. Последното нешто што им рекол е „Грешите, јас сум од добро семејство“, додаде адвокатот. Тој раскажал и како телото на убиениот потоа било однесено во Камарота.

„Го извлекле од автомобилот, го удирале со тупаници и клоци, а потоа му ги скршиле забите“, опишал тој. Она што останало од телото на крајот било фрлено некаде на периферијата на Неапол.

Пред почетокот на судењето, Камарота и Напи на семејството Џачи му понудија по 30.000 евра, а Камарота додаде и стан. Семејството веднаш ја одбило понудата. Бараат најстрога казна, особено затоа што никогаш не го добиле телото на нивниот син.