Франција пред Божиќ ги затвора ноќните клубови


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Франција одлучи да ги затвори ноќните клубови на четири недели пред Божиќ. Дополнително, ќе бидат зајакнати и мерките за физичко растојание и санитарните протоколи за училиштата, но нема потреба од нови затворања или полициски час, изјави премиерот Жан Кастекс.

Кастекс рече дека петтиот бран на пандемијата силно ја погодува земјата. Сепак, тој нагласи дека со 52 милиони вакцинирани состојбата е подобра од порано и дека нема потреба од построги мерки пред Божиќ.

Министерот за здравство, Оливие Веран, рече дека комбинацијата на засилувачки дози и поригорозни мерки на физичко растојание ќе и овозможат на Франција да го избегне „локдаунот“ што моментално е на сила во неколку европски земји.

Она што е уште позагрижувачки од зголемувањето на бројот на заразени е бројот на хоспитализирани пациенти, кој денеска е поголем од 11.000.