ФОТО РЕПОРТАЖА: Со македонските фанови во Барселона!


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Љубителите на каталонскиот тим со гордост го потенцираат слоганот ’Мes que un club’, а од она што го видовме можеме да заклучиме дека Барселона е повеќе од град!

Дел од редакцијата која веќе со години е заслужна што успешно функционираат порталите Таратур и Спортски.мк деновиве беше во посета на Барселона, каде го следевме дуелот од ЛШ меѓу каталонскиот гигант и Рома. Импресиите се неверојатни, градот дефинитивно го оправдува епитетот најубавиот во Европа. Медитеранот, климата и морето, заедно со неверојатниот спој на култури, сето тоа подредено од генијот на Гауди на главниот град на Каталонија му дава посебна магија која ќе ве опседне за момент.

Taratur.com_Barcelona_reportaza43

Taratur.com_Barcelona_reportaza44

Taratur.com_Barcelona_reportaza45

Taratur.com_Barcelona_reportaza46

Taratur.com_Barcelona_reportaza47

Taratur.com_Barcelona_reportaza48

Taratur.com_Barcelona_reportaza49

Имавме само 4 дена да го разгледаме градот, но благодарение на симбиозата што се јави меѓу екипата појдена таму, успеавме да пречекориме над 100 км во самиот град и со тоа да посетиме голем дел од работите што ги нуди каталонската престолнина.

Taratur.com_Barcelona_reportaza00

Бевме сместени во Готик квартот, кој се наоѓа во стариот дел, односно строгиот центар на градот, покрај славната улица/шеталиште Ла Рамбла, која оди до споменикот на Колумбо покрај брегот на Средоземното море.

12282867_10153802667146450_729871820_n

Taratur.com_Barcelona_reportaza16

??????????

А, таму бевме директни сведоци на јин-јангот на Барселона, крајностите што се дел од секој велеград. Не пречека првичен шок, низ тесните улички во ’Готикот’ чии градби во најголем дел се од средниот век, сосема директно ни понудија од сите ’беззаконија’, а притоа бевме сведоци и на полициско расчистување на една гужва што се случи буквално пред нас.

Интересно беше и како едни покрај други поминуваат, стојат и пијат пијачка пред некој локал, или во уличките,сосема ’рафинирани’ убаво облечени момци и девојки, а до нив бездомници, дилери, проститутки и бандити воглавно од посиромашните краеви на планетава.

Taratur.com_Barcelona_reportaza11

Но, кога го пречекавме првото утро, доживеавме сосема поразлична слика – како сето тоа што сме го виделе вечерта да била едно општа фатаморгана, како во филмовите на Дејвид Линч. Паралелниот свет, утрото изгледаше како претходната ноќ сите да ја доживеале небаре се Мечето Ушко в кревет.

Taratur.com_Barcelona_reportaza12

Taratur.com_Barcelona_reportaza02

Деновите ги организиравме максимално за да видиме што може повеќе. Првото препладне го резервиравме за посета на Камп Ноу, а таму и оние што не се фанови на Барселона (ги имаше и такви) беа напросто импресионирани од тоа како каталонскиот гигант беспрекорно ги покажува сите свои гордости.

Taratur.com_Barcelona_reportaza03

Taratur.com_Barcelona_reportaza03

Taratur.com_Barcelona_reportaza04

Taratur.com_Barcelona_reportaza05

Taratur.com_Barcelona_reportaza06

Taratur.com_Barcelona_reportaza07

Taratur.com_Barcelona_reportaza08

Taratur.com_Barcelona_reportaza09

Taratur.com_Barcelona_reportaza10

Потоа до денот на натпреварот, успеавме да ги видиме сите позначајни знаменитости на градот, Саграда Фамилиа, зградата која ја започнал Гауди во 1882 година, а се гради до денес и се планира да се заврши во 2028 година.

Taratur.com_Barcelona_reportaza13

Taratur.com_Barcelona_reportaza14

Taratur.com_Barcelona_reportaza15

Потоа бевме на Монжуик, каде што се наоѓа и Националната палата, но за наша жал не ги начекавме активни неверојатните фонтани кои го красат тој дел.

Taratur.com_Barcelona_reportaza18

Уживавме во топлото сонце на убавите плажи на Барселонета каде не магепса прекрасната клима која и во тие постудени ноемвриски денови беше повеќе од пријатна, а големите облакодери кои ја китеа позадината од бизнис дистриктот на градот само даваа шлаг на раскошната ’торта’ која Барселона им ја нуди на милионските туристи ширум целиот свет.

Taratur.com_Barcelona_reportaza19

Taratur.com_Barcelona_reportaza20

Taratur.com_Barcelona_reportaza21

Taratur.com_Barcelona_reportaza22

Taratur.com_Barcelona_reportaza23

Taratur.com_Barcelona_reportaza26

Го видовме и замокот на Трите змејови и Арк де триумф (Триумфалната порта) изградени во 1888 година за време на Светскиот саем кој таа година се одржал во Барселона.

Taratur.com_Barcelona_reportaza27

Каде и да шетавме, просто бевме импресионирани од градбите, и од тоа како сето е сложено. Интересно е дека во градот не постојат два исти објекти, бидејќи според закон секоја градба треба да биде оригинална. Покрај тоа, целиот град е уреден како коцки чоколадо, па се забележува дека на повеќето раскрсници не постои остар агол на зградите, туку тие се заоблени.

Taratur.com_Barcelona_reportaza28

Taratur.com_Barcelona_reportaza29

Taratur.com_Barcelona_reportaza31

Храната и пијалоците во Барселона се поскапи од кај нас, но сепак достапни. Цените на храната во маркетите како Керфур е слична како во нашите големи маркети, додека во рестораните за брза храна цените се движат како во Грција и другите туристички места од опкружувањето. Кафе во елитен локал или покрај плажа чини од 1.5 до 2 евра, додека во останатите места може да се најде за 1 евро.

Taratur.com_Barcelona_reportaza32

Брзата храна чини од 3 до 7 евра, додека порција морска храна покрај брегот од 12 евра нагоре.

Taratur.com_Barcelona_reportaza33

Претпоследниот ден од нашиот престој таму го резервиравме за посета на прекрасниот парк Гуељ (уште едно ремек дело на Гауди, од каде што се гледа целиот град како на дланка), со неверојатни градби како од бајките и прекрасна флора во која слободно живеат и папагали и други егзотични птици, додека попладнето максимално се подготвивме за натпреварот.

Taratur.com_Barcelona_reportaza34

Taratur.com_Barcelona_reportaza35

Taratur.com_Barcelona_reportaza36

Taratur.com_Barcelona_reportaza37

Taratur.com_Barcelona_reportaza38

Taratur.com_Barcelona_reportaza39

Taratur.com_Barcelona_reportaza40

Taratur.com_Barcelona_reportaza41

Taratur.com_Barcelona_reportaza42

Пред стадионот беа забележливи дополнителните мерки за обезбедување, поради терористичките напади во Париз. Мечот сам по себе беше магичен – Меси, Нејмар и Суарез пружија фантастично шоу кое ни донесе максимално уживање. Голеада со вкупно седум голови (6:1) и моменти кои во живо благодарение на атмосферата на стадионот уште повеќе се врежуваат во меморијата.

Taratur.com_Barcelona_reportaza50

Taratur.com_Barcelona_reportaza51

Taratur.com_Barcelona_reportaza52

Taratur.com_Barcelona_reportaza53

Taratur.com_Barcelona_reportaza54

Taratur.com_Barcelona_reportaza55

Taratur.com_Barcelona_reportaza56

Taratur.com_Barcelona_reportaza57

Taratur.com_Barcelona_reportaza58

Taratur.com_Barcelona_reportaza59

Taratur.com_Barcelona_reportaza60

Taratur.com_Barcelona_reportaza61

Taratur.com_Barcelona_reportaza62

Taratur.com_Barcelona_reportaza63

Taratur.com_Barcelona_reportaza64

Taratur.com_Barcelona_reportaza65

Taratur.com_Barcelona_reportaza66

Taratur.com_Barcelona_reportaza67

По натпреварот огромен кордон од специјалци и блиндирани возила ги испрати гостинските навивачи, а и ние се упативме накратко да преспиеме бидејќи имавме авион во раните утрински часови.

Taratur.com_Barcelona_reportaza71
Се на се, велелепно искуство – градот, натпреварот, како и добрата екипа која бевме таму и која со мајтап и одлично расположение ги помина овие денови остави аманет да го повториме искуството. А и вие, драги читатели, ако не сте биле, сега е прилично достапно да го направите тоа. Палете авионот и директ на Ел Прат!

Пишува: Костадин Стојаноски