ФИФА се изјасни за „случајот Модриќ“


1/8 финале на СП: Мегваер пак е главна тема - 15 ден ↓↓↓Светската куќа на фудбалот (ФИФА) нема да отвора истрага против Интер за „случајот Модриќ“ по обвинението од страна на Реал Мадрид.

Претседателот на „кралскиот“ клуб Флорентино Перез ги обвини „нероаѕурите“ дека нивното раководство видело преговори со Лика Мудриќ без дозвола на Реал Мадрид, што е спротивно на законите на ФИФА.

Случајот го разгледуваше комисија во ФИФА, која вчера испрати писмо до двата клуба во кое образложува дека нема основа за отворање истрага против Интер.

Пред неколку дена Перез повторно отворено ги нападна „нероаѕурите“ дека го „врбувале“ Модриќ.