ФИФА ги објави кандидатите за тимот на годината!


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Повеќе од 25.000 фудбалери од 75 земји ги избра 55-те фудбалери кои ќе конкурираат за тимот на годината според ФИФА.

Секој играч имаше можност да избере еден голман, четири дефанзивци, по три играчи за врска и еден напаѓач.

Тимот на годината, односно најдобрите 11 ќе бидат објавени на Гала церемонија која ќе се одржи на 9-ти јануари во Цирих.

Голмани: Клаудио Браво (Барселона / Манчестер Сити), Џанлуиџи Буфон (Јувентус), Давид де Геа (Манчестер Јунајтед), Кејлор Навас (Реал Мадрид) и Мануел Нојер (Баерн Минхен).

Дефанзивци: Давид Алаба(Баерн М), Жорди Алба (Барселона), Серж Орие (ПСЖ), Хектор Белерин (Арсенал), Жером Боатенг (Баерн М), Леонардо Бонучи (Јувентус), Даниел Карвахал (Реал Мадрид), Џорџо Киелини (Јувентус), Дани Алвеш (Барселона / Јувентус), Давид Луиз (ПСЖ / Челзи) Диего Годин (Атлетико Мадрид), Матс Хумелс (Борусија Дортмунд / Баерн М), Филип Лам (Баерн М), Марсело (Реал Мадрид), Хавиер Маскерано (Барселона), Пепе ( Реал Мадрид), Жерар Пике (Барселона), Серхио Рамос (Реал Мадрид), Тиаго Силва (ПСЖ) и Рафаел Варан (Реал Мадрид).

Играчи за врска: Чаби Алонсо (Баерн М), Серхио Бускетс (Барселона), Кевин Де Брујн (Манчестер Сити), Еден Азар (Челзи), Андрес Иниеста (Барселона), Нголо Канте (Лестер / Челзи), Тони Крос (Реал Мадрид), Лука Модриќ (Реал Мадрид), Месут Озил (Арсенал), Димитри Паје (Вест Хем), Пол Погба (Јувентус / Манчестер Јунајтед), Иван Ракитиќ (Барселона), Давид Силва (Манчестер Сити), Марко Верати (ПСЖ) и Артуро Видал (Баерн М).

Напаѓачи: Серхио Агуеро (Манчестер Сити), Герет Бејл (Реал Мадрид), Карим Бензема (Реал Мадрид), Кристиано Роналдо (Реал Мадрид), Паоло Дибала (Јувентус), Антоан Гризман (Атлетико Мадрид), Гонзало Игуаин (Наполи / Јувентус), Златан Ибрахимовиќ (Париз Сен Жермен / Манчестер Јунајтед), Роберт Левандовски (Баерн Минхен), Лионел Меси (Барселона) Томас Милер (Баерн), Нејмар (Барселона), Алексис Санчез (Арсенал), Луис Суарез (Барселона) и Џејми Варди (Лестер Сити).