Екстра

Европски градови и региони како измислени за есенски импресии и прошетки

Посакуваното и пријатно намалување на временските температури кое го носи есента, во комбинација со раскошните и импресивни бои кои го карактеризираат ова годишно време, истото го прават еден од најубавите периоди во годината за шетање и откривање на нови места и убавини.

Доколку сте љубители на европските градови и одличните глетки тогаш ви предлагаме неколку градови кои вреди да се посетат токму во ова годишнo доба.

23.8.mesta-esen-BrugesБриж, Белгија

Овој средновековен град е еден од најубавите европски градови во есен. Виновата лоза во разни нијанси ќе ве освои уште на прв поглед со романтичните сцени и совршени сценарија за фотографирање. Белгија е позната по чоколадите, па може да се загреете со една шолја топло чоколадо.
23.8.mesta-esen-Oslo
Осло, Норвешка

Осло е преполн со живописни паркови, кои иако се убави низ текот на целата година, на есен блескаат во полн сјај. Токму овој период е одличен за истражување на Осло, а локации за посета се тврдината Акершус, паркот на скулптурите Вигеланд и шумата Осломарк.
23.8.mesta-esen-Cumbria
Камбрија, Англија

Англискиот округ на езера е преполн со неверојатни сцени, кои особено се спектакуларни кога започнува есента. Овде може да ги истражите околните езера и шуми, како што се Гриздејл, во која растат зелен бор и бука.

Lake Bohinj in autumn, wonderful autumn colours.

На западниот дел на Бохињското езеро е сместено селото Уканц. Уканц е одлична точка за истражување на околната природа, како што е врвот на планината Вогел, кој го нуди еден од најубавите погледи во Европа. Лисјата на есен имаат жар црвена и златна боја, која се рефлектира на кристално чистото езеро. Во близина на селото се наоѓаат водопадите Славица, а можете да организирате и планинарење до Долината на триглавските езера.
23.8.mesta-esen-Wicklow
Виклоу, Ирска

Ако не сакате гужва, најдобро време за посета на ирските планини е токму есента. Ако сте расположени за планинарење, ова навистина е идеално место, преполно со водопади. Можете да истражувате и историски места како што е Глендалоф, а одмор по активностите побарајте во најблискиот паб.
23.8.mesta-esen-Bavaria
Баварија, Германија

Бројни градови, дворци, прекрасна природа… Баварија е место каде што навистина има што да се прави. Ако сте расположени за активен одмор, може да се искачите до Алпите, ако сте љубители на историјата посетете ги 25-те дворци и палати. За гурманите и љубителите на пиво, посетете го Октоберфест во Минхен.
23.8.mesta-esen-Transilvania
Трансилванија, Романија

Трансилванија најмногу ги привлекува љубителите на мистериите и најстариот вампир, грофот Дракула. Но, овде ќе најдете и прекрасна природа и многу средновековни дворци. Тркнете на прошетка до планината Фарагаш, каде што има над 20 врвови чии погледи ќе ви го одземат здивот.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top