Европратеничката Каили која е вмешана во корупцискиот скандал се брани дека не знаела за парите кои беа најдени кај неа дома


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Позицијата на грчката европратеничка Ева Каили е дека парите што беа најдени во нејзиниот дом, а ги донел нејзиниот партнер, не знаела дека постојат, а кога дозна, без да знае од каде потекнуваат, побара да бидат отстранети и да му бидат дадени на сопственикот, вели нејзиниот адвокат, Михалис Димитракопулос за грчката телевизија „Скај”, јави дописничката на МИА од Атина.

Димитракопулос, заедно со двајца адвокати од Белгија се правните застапници на, сега веќе поранешната, потпретседателка на Европскиот парламент, а во интеревјуто за „Скај” објасни дека во изминатите два дена телефонски разговарал со Каили и ја повтори нејзината позиција дека не е виновна и нема никаква врска со парите.

Кога ги открила парите во нејзиниот стан, според адвокатот, побарала од нејзиниот партнер да му ги пренесе на лицето на кое му припаѓаат, а во процесот на пренесување бил вклучен и татко ѝ.

Адвокатот истакна дека не може да го открие ниту името на сопствениот, ниту точниот износ и додаде дека никој не знае дека парите потекнуваат од Катар.

– За сите прашања постојат одговори, но постои договор со другите двајца адвокати од Белгија да се задржи доверливоста на процесот – рече адвокатот.

Со оглед на тоа дека за денеска е закажано сослушувањето и одлуката на судот дали Каили ќе биде притворена или ослободена, Димитракопулос откри дека поради штрајк во Белгија, постои веројатност поранешната потпретседателка на ЕП да не може да стигне до судот, па нејзините адвокати да побараат одложување за следниот вторник.

Во однос на патувањата и средбите во Катар, Кувајт и Оман, адвокатот на Каили истакна дека посетите биле по одлука и наредба на претседателката на Европскиот pарламент, во рамките на централната политика на ЕУ со земјите од Заливот.