Еве што вртка во гаражата Ѓоковиќ

Светскиот тениски ас Новак Ѓоковиќ може да се пофали со прилично скапа и луксузна гаража кога станува збор за поседот на автомобили.

Најдобриот светски тенисер, Србинот Новак Ѓоковиќ како и многу други успешни спортисти има интересна колекција на автомобили.

Но за разлука од многу негови колеги спортисти Ноле не е некој што сака да се фали со „ѕверовите“ кои ја красат неговата гаража.

Новак е познат по својата љубов кон стилот и елеганцијата, но кога се во прашање автомобилите, се грижи и за зачувување на животната средина, поради што е повеќе за електричните автомобили.

Британскиот таблоид „Сан“ објави листа на автомобили во сопственост на најдобриот светски тенисер.

До неодамна Ѓоковиќ беше амбасадор на „Peugeot“ и како подарок од нив во 2020 година доби Пежо Е-208 од ограничената серија електрични автомобили.

Ѓоковиќ поседува и “Tesla Model X“, Audi R8, и Fiat 500.

Во една од гаражите на популарниот Ноле се паркирани и скапоцени автомобили „Mercedes Benz S500“, „Aston Martin DB9“и „BMW M55D“.