Славни

Еве што ѝ понуди Шварценегер на планетарно популарната активистка Грета Тунберг

Портпаролот на славниот холивудскиот актер и американски политичар, Арнолд Шварценегер, за јавноста потврди дека популарниот „Терминатор“ на младата шведска активистка за животна средина, веќе планетарно популарната Грета Тунберг ѝ понудил на подарок автомобил Тесла Модел 3.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Arnold Schwarzenegger (@schwarzenegger) on

16-годишната Швеѓанка го привлече вниманието на целиот свет откако пред една недела во седиштето на ООН им се обрати на светските лидери за бавноста во преземањето мерки против климатските промени. Таа ќе учествува на неколку протести низ САД и Канада во октомври, како што веќе направи изминатите неколку дена.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Greta Thunberg (@gretathunberg) on

Во соопштението за печат, портпаролот на Шварценегер објасни дека поранешниот гувернер веќе и кажал на младата активистка да му се јави слободно доколку и треба нешто. Бидејќи и требало помош при патувањето низ Америка, Шварценегер веднаш и понудил автомобил Тесла.

To Top