Еве ги најскапите 10 трансфери ова лето


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Летниот преоден рок и официјално заврши, а сумата која ја плати Атлетико за Жоао Феликс никој не ја надмина, пишува Спортски.мк.

Португалскиот напаѓач пристигна во Атлетико во трансфер вреден 126 милиони евра. Тој рекорд можеше да го сруши Нејмар кој е најскап играч на сите времиња (222 милиони евра) меѓутоа ПСЖ и Барселона не се договорија.

Помеѓу десетмината најскапи има и четири дефанзивци.

Најскапите 10 трансфери ова лето:

Жоао Феликс – 126 милиони евра (Од Бенфика во Атлетико)

Антоан Гризман 120 милиони евра (Од Атлетико во Барселона)

Еден Азар – 100 милиони евра (Од Челзи во Реал Мадрид)

Хари Мегваер – 87 милиони евра (Од Лестер во Манчестер Јунајтед)

Матијас Де Лихт – 85.5 милиони евра (Од Ајакс во Јувентус)

Лукас Еднандез – 80 милиони евра (Од Атлетико во Баерн Минхен)

Николас Пепе – 80 милиони евра (Од Лил во Арсенал)

Френки Де Јонг – 75 милиони евра (Од Ајакс во Барселона)

Родри – 70 милиони евра (Од Атлетико во Манчестер Сити)

Жоао Кансело – 65 милиони евра (Данило + 30 милиони евра) (Од Јувентус во Манчестер Сити)

ПОВЕЌЕ СПОРТСКИ ВЕСТИ