Емил Попов европски шампион во карате!

Македонија има европски шампион во карате, Емил Павлов во финалето го совлада Италијанецот Анџело Кершенцо и го освои златниот медал.

Емил Павлов повторно стана европски шампион во каратево категоријата до 60 килограми, на континенталното првенство во карате што се одржува во Нови Сад.

Павлов, во финалето, со 3:1 го победи репрезентативецот на Италија, Анџело Крешенцо.

Претходно, до финалето, Павлов ги совлада Имрик од Словачка, Атар од Холандија, Дуловиќ од Црна Гора и Калнинс од Летонија.

Павлов во Нови Сад придодаде уште еден медал од европскте првенства во својата колекција. Тој во кариерата веќе има освоено едно злато и една бронза