Актуелно

Една година условен затвор за неврохирургот Чапаровски за земање мито

Поранешниот директор на скопската Клиника за неврохирургија, Александар Чапаровски, кој е обвинет за поткуп, доби условна затворска казна од една година, доколку во рок од две години не направи кривично дело.

На првото судско рочиште тој призна вина, а пресуда е изречена набрзо. Според пресудата, Чапаровски исто така во наредните две години не може да биде избран за директор, пренесува Нова ТВ.

Екс директорот на 31 мај беше уапсен по пријава од пациент за земање мито. Тој побарал пари од татко на 14 годишно девојче кое требало да замине на лекување во странство, а за возврат требало да издаде конзилијарно мислење.

Адвокатот на семејството на инвалидизираното девојче кое требало да се оперира во Германија, Јанаки Митровски, е задоволен од пресудата на скопскиот суд, изјавил за „Фокус“.

„Во поглед на изречената казна истата, познавајки ги законските прописи и фактот да судот мора да цени олеснувачки околности од типот на неосудуваност, кооператвиност во постапката, признание на вина изразено каење и жалење и слично, пресудата е во рамките на моите очекувања“, рекол Митровски.

Advertisements
To Top