Еден „контроверзен“ бакнеж на „Дизни“ им затвори 14 земји за проекции на новиот анимиран филм


Енрике лажеше? Шпанија го избра Мароко - 17 ден ↓↓↓„Walk Disney Co.“ не доби дозвола за прикажување на новиот филм на Pixar, „Lightyear“ во 14 земји од Блискиот Исток и Азија поради истополовиот бакнеж. Исто така, под знак прашалник е прикажувањето и во Кина.

Продуцентката на филмот „Lightyear“ изјави дека властите во Кина побарале да се исечат одредени сцени, што Дизни одбиле да го направат, а таа претпоставува дека филмот нема да се прикажува ниту таму.

„Lightyear“ е продолжение на прославената франшиза на Pixar „Toy Story“. Последниот филм ги следи авантурите на познатиот Buzz Lightyear, но е забранет во различни земји од Блискиот Исток, вклучувајќи ги Саудиска Арабија, Кувајт и Обединетите Арапски Емирати.

Наводно, одлуката е поврзана со сцената на истополовиот бакнеж. Имено, блискиот пријател на Баз, Хоторн се оженил со друга жена, а една сцена вклучува нивен краток бакнеж.

Обединетите Арапски Емирати соопштија дека врската на двојката ги прекршила стандардите за медиумска содржина во таа земја. Хомосексуалноста се смета за криминал во многу земји од Блискиот Исток.

Дизни не добил одговор од кинеските власти дали ќе го дозволат филмот во кино, изјави продуцентката на „Lightyear“ Галин Сусман. Но, таа додаде дека филмаџиите нема да го менуваат филмот. Кина во минатото отфрлала други прикажувања на хомосексуалноста на екран.

„Ние нема да прекинеме ништо, особено нешто толку важно како љубовната и инспиративната врска што покажува дека му недостига поради одлуките што ги носи, па затоа нема да се прекине“, рече Сусман.

Кина не е предизвикувачки пазар за Pixar, рече еден извор од филмската индустрија. Само три отсто од заработката на благајните за „Приказна за играчките 4“, која заработила повеќе од 1 милијарда долари, дошле од Кина.

„Lightyear“ треба да се појави во кината во САД и Канада во петок.