Еден Азар е „кралот“ на асистенциите во Европа

Ѕвездата на Челзи, Еден Азар запиша две асистенции во победата над Ватфорд со која „сините“ и официјално обезбедија учество во Лигата на шампиони следната сезона.

Белгискиот репрезентативец дојде до 15 асистенции оваа сезона и стана лидер меѓу играчите во европските лиги Топ 5 лиги (Англија, Германија, Франција, Шпанија, Италија).

Следни по Азар во оваа значајна статистичка категорија се Рајан Фрејзер од Борнмут и Џедеон Санчо од Борусија Дортмунд со по 14 асистенции.

Ѕвездата на Барселона, Лионел Меси досега 13 пати им наместил гол на своите соиграчи.

https://youtu.be/w0AF4kABJec