Две половини од рачно напишани стихови од Џими Хендрикс споени после 55 години

Двете половини од рачно напишани стихови потпишани од легендарниот гитарист Џими Хендрикс беа споени после 55 години откако ги напишал култниот музичар.

Американскиот музичар бил во рана фаза од својата кариера кога неговиот бенд Џими Хендрикс Експериенс свирел во павилјонот за бањи вечерта на 20 февруари 1967 година, откако го заменил Чак Бери, кој го откажал настапот.

Пред концертот, две локални девојки на возраст од 15 и 16 години дошле на вратата зад сцената во потрага по автограм.

Хендрикс излегол да ги пречека, но им рекол дека нема празна хартија кога го замолиле да им се потпише. Наместо тоа, ја искинал страницата од тетратката, ја искинал на половина, а потоа ги потпишал двата дела.

Свои потписи додале и членовите на бендот Мич Мичел и Ноел Рединг.

На пат кон дома, тинејџерките ги погледнале потписите што ги добиле и откриле рачно напишани стихови со наслов „51st Anniversary“.

Само три недели подоцна, „51st Anniversary“е објавена како Б-страна од неговиот втор хит сингл „Purple Haze“ на музичките топ листи во Велика Британија.

Двете пријателки подоцна се оддалечиле бидејќи нивните животи тргнале во различни правци, а со нив и стиховите.

Но, минатата година една од нив се обратила до продавницата за сувенири на рокенролот со седиште во Ланкашир, Tracks Limited, за да го оценат нејзиниот комплет автограми.

На барање на Тракс, таа успеала да ја најде својата пријателка во Бат – и покрај ограничениот контакт во последните пет децении – која исто така го зачувала нејзиниот дел од листот.

И двете жени, кои сакаат да останат анонимни, се согласиле да ги продадат своите половини од ракописот, кој сега се проценува на десетици илјади фунти.

„Има екстремно малку ракописи од Џими Хендрикс, а уште помалку потпишани од Џими и уште двајца членови на групата“, рече Пол Вејн од Тракс.

Тракс наскоро ќе го понудат ракописот на продажба.