Дуел на векот: Bugatti Veyron против Chiron (снимка)


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Во 2006 година, Bugatti го импресионираше автомобилскиот свет со лансирањето на Veyron, модел кој постави нови стандарди кога станува збор за комбинацијата на моќ и луксуз, перформанси и цена.

Со 1000 коњи складирани во ѕвер наречен 8.0 W16 квад турбо, тој беше најсилниот и најбрзиот автомобил во своето време. Петнаесет години подоцна, Хирон веќе го зазеде своето на неговото место, и сега одлучија да си ја измерат силата.

Трката за забрзување се одржа на патека долга цела милја, каде што двата sвера можеа да покажат се што можат. Како што се очекуваше, еден автомобил е значително побрз, а мерачите велат дека и двата ја поминале границата од 300 километри на час.

Едниот ја поминал целната линија со 305 км / ч, а другиот со 321 км / ч.