Директорот на Јувентус: Емре Чан доаѓа, Милинковиќ-Савиќ е прескап!

Спортскиот директор на Јувентус, Бепе Марота денес отворено зборуваше за плановите на „старата дама“ во летниот преоден рок.

Италијанските медиуми тврдат дека Милинковиќ-Савиќ е главна трансфер цел на Јувентус, но Марота изјави дека Србинот е прескап и го потврди доаѓањето на Емре Чан.

„Милинковиќ е фантастичен фудбалер, но гледајќи ги цените на трансфер пазарот неговата цена е прескапа за нас. Во секој случај нашиот тим е компетентен, а што се однесува до Емре Чан, се надеваме дека трансферот ќе се комплетира за десетина дена“, изјави Марота.

Марота проговори и за евентуалниот трансфер на Алваро Мората.

„Секој ден не поврзуваат со многу фудбалери. Мората е фудбалер кој има одлични односи со нашиот клуб, меѓутоа тоа се само шпекулации. Имаме многу силен напад и во моментов таа операција е само утопија“, тврди директорот на „старата дама“.