Директорите во Твитер: Откако Маск стана газда, спиеме по канцеларии


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Еван Џонс, вработен во Твитер, сподели фотографија од неговата шефица Естер Крафорд, која е директорка за управување со производи, како спие на канцеларискиот под неколку дена откако извршниот директор на Тесла, Илон Маск, ја презеде компанијата.

Естер носи маска за очи и е завиткана во вреќа за спиење.

„Кога ви треба нешто од вашиот шеф на Илон Твитер“, стои во описот на фотографијата, која беше објавена околу 2 часот по полноќ по њујоршко време и брзо стана вирална на социјалните мрежи.

Естер одговори на твитот и напиша: „Кога вашиот тим работи 24/7 за да ги исполни роковите, понекогаш заспивате додека работите“.

Како што пишува Инсајдер, нејасно е каде е направена фотографијата. Твитер страницата на Џонс вели дека тој е во Њујорк, додека на Естер вели дека е во Лос Анџелес.

Естер во вторникот твитна дека е „многу горда“ на напорите на Твитер „брзо да ја смени брзината и да оживеат нова визија“.

Вработените во Твитер работат подолго од вообичаеното откако Маск ја презеде функцијата, а неговиот тим им доделува големи задачи во куси рокови.

Некои вработени во компанијата ги гледаат задачите како тест на тимот на Маск за да се види кој вреди да се задржи во компанијата.

CNBC објави дека менаџерите на Twitter им рекле на персоналот да работат 12 до 24 часа во смени, седум дена во неделата, додека Њујорк Тајмс објави дека некои директори спиеле во канцеларијата во петок и сабота навечер.

Откако Маск го презеде Твитер, сѐ повеќе луѓе ја напуштаат платформата, а во последната недела има 500% зголемување на пребарувањата на Google за „како да се избрише Твитер?“.

Откако стана сопственик, Маск, кој исто така ги води Tesla и SpaceX, не губи време објавувајќи значајни промени на Twitter, вклучувајќи отпуштање на директори и распуштање на одборот на директори.

Тој исто така потврди дека ќе ги натера корисниците на Твитер да плаќаат 8 долари месечно за да имаат сина ознака до името на нивната сметка и на тој начин да бидат проверени.

Маск претходно размислувал за месечна претплата од 20 долари за синиот знак, но се чини дека ја намалил потенцијалната цена по големиот број критики.

Тој најави и дека ќе формира совет за модерација на содржини кој ќе собира „различни мислења“.

„Ниту една голема одлука за содржината или враќањето на сметката нема да се случи додека не се состане Советот“, напишал тој на Твитер.