Дали 30 минути возење велосипед дневно се доволни за да ги постигнете вашите цели?

Дали 30 минути возење велосипед дневно се доволни за да ги постигнете вашите цели?

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Многу луѓе се прашуваат дали оваа активност е доволна за слабеење или зајакнување на мускулите.

Иако за возење велосипед често се чекаше идеално време, се повеќе луѓе одат со велосипед на работа или одат кај пријатели, единствено што им е важно е да не врне. Иако температурите се пониски, по само неколку минути може да ви биде не само топло, туку и малку претопло, а многу луѓе сакаат да возат велосипед во теретани.

Велосипедите се одлични затоа што не вршат голем притисок врз зглобовите, согоруваат калории и се удвојуваат како превозно средство, но ако користите велосипед како загревање или размислувате да додадете на вашиот режим на вежбање – можеби се прашувате дали возењето велосипед всушност може да доведе до подобро целокупно здравје, особено ако имате малку време на вашите раце. Поради некоја причина, експертите се двоумат да направат промени.

„Можно е да изгубите тежина со возење велосипед по 30 минути дневно“, изјави за POPSUGAR Џенифер Чу, овластен личен тренер и специјалист за слабеење. Триесет минути возење велосипед согорува во просек 200 калории, иако таа бројка зависи од неколку фактори, вклучувајќи ја нашата тежина, интензитетот на тренингот и отпорот, објасни Џвака.

Ако сакате да го согорите максималниот број калории што можете во тие 30 минути, зголемете го отпорот или прилагодете го искачувањето. А комбинацијата на забавување и забрзување на темпото е исто така одлична идеја. Како што вашето тело станува посилно, можете да го зголемите интензитетот, со мешавина од кратки, целосни интервали.

Но, иако е можно да изгубите тежина додека возите велосипед 30 минути дневно, експертите нагласуваат дека иако тоа прави разлика, важно е да вклучите и тренинг за сила и други промени, како што е исхраната, за да се обезбеди напредок кон вашите цели.

„Кога ќе го поврзете режимот на тренирање на сила со кардиоваскуларна активност, како возење велосипед, составот на вашето тело значително ќе се промени со зголемување на согорувањето на калориите и мускулната маса“, изјави за POPSUGAR Кристал Гудман, сертифициран личен тренер. Таа, исто така, истакна дека зголемената мускулна маса „промовира подобар метаболизам“, што на крајот му овозможува на вашето тело да изгуби тежина поодржливо.

Комбинацијата од кардио и тренинг за сила, во комбинација со здрава исхрана, треба да ви помогне да постигнете резултати. Но, диетата е клучна: „На крајот од денот, најважната точка за губење на тежината е дневниот внес на калории наспроти дневната потрошувачка на калории“, рече Џу. „Ако постојано внесувате помалку калории отколку што согорувате, ќе изгубите тежина“. Но, ако јадете повеќе отколку што трошите… Разбирате.

Има причина зошто велат дека мускулите се прават во кујната. Иако 30 минути возење велосипед е одлична работа, особено ако во последно време ги занемарувате вашите активности, треба правилно да го нахраните телото, вашата машина за вашето здравје и подготвеност за тренинг.

Дополнително, ќе ви биде одлично ако возењето велосипед на отворено стане рутина со пријателите, бидејќи можете да си правите друштво и да се поддржувате, а ако сте во затворен простор – поддржувајте се во интервалите!