Челзи го пронајде заменикот на Куртоа

Се погласни се шпекулациите дека Тубо Куртоа ова лето ќе го напушти Челзи и ќе се пресели во Реал Мадрид, па „сините“ веќе ја почнаа потрагата по негов заменик.

Медиумите на Островот се сигурни дека примарна цел на Челзи за заменик на Куртоа е Џордан Пикфорд од Евертон.

Куртоа одби да го продолжи договорот, па Челзи ќе ниде приморан да го продаде ова лето, а наводно Белгиецот веќе има договор со „кралевите“.

Пикфорд имаше извонредни партии на Светското првенство за англиската репрезентација. 24-годишниот голман минатото лето пристигна во Евертон од Сандерленд за 25 милиони фунти, па „карамелите“ нема ни да разгледуваат понуда помали од 50 милиони фунти.