Бугарија барала од нас да потпишеме дека македонскиот јазик произлегувал од бугарскиот


Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓


На денешната прес-конференција министерот за надворешни работи Бујар Османи брифираше дека „два члена од договорот со Бугарија биле спорни за нас, а со кој се барало да потпишеме дека македонскиот јазик произлегува од бугарскиот, а нацијата произлегла од обидот за ослободување од отоманската империја“.

Министерoт за надворешни работи, Бујар Османи, денеска обелодени дека лани во декември неговата колешка од бугарското МНР, Екатерина Захариева, му дала предлог-договор за решавање на спорот меѓу двете земји.

Како што рече Османи на денешниот брифинг со новинарите „два члена од тој договор биле спорни за нас, а со кој се барало да потпишеме дека македонскиот јазик произлегува од бугарскиот, а нацијата произлегла од обидот за ослободување од отоманската империја“.

Засега, според Османи, нема идеја за потпишување нов договор со Бугарија.