Бренсон спремен за првиот лет до работ на вселената


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Компанијата Вирџин Галактик ги финализира плановите за основачот Ричард Бренсон да им се придружи на уште петмина на пробен лет до работ на вселената на 11 јули, а британскиот милијардер рече дека нема страв за ова.

„Со нетрпение го чекав ова веќе 17 години“, рече Брансон во интервју за Спејспорт Америка во Ново Мексико.

Тој рече дека подготовките пред летот само ја зголемуваат возбудата пред закажаното лансирање во недела, што ќе се одржи една недела пред неговиот 71 роденден.

„Секој момент во врска со тоа е минлив момент“, рече тој.

Лансирањето на леталото VSS Unity на Virgin Galactic Holdings Inc над пустината ќе ја обележи четвртиот екипаж на мисијата на вселенскиот туризам, надвор од атмосферата на Земјата. Но, тоа ќе биде првиот што ќе носи целосен тим на вселенски патници, составен од Бренсон, двајца пилоти и тројца специјалисти за мисијата.

VSS Unity ќе биде лансирана на височина од околу 50.000 метри од носачот на Вирџин Галактик, а потоа ќе се издигне со сопствената ракетна моќ до границата на вселената, каде екипажот ќе помине околу 4 минути во бестежинска состојба пред да започне спуштањето назад кон Земјата.

Патувањето не е без опасности од вселенскиот лет. Претходниот прототип на ракетниот авион се урна за време на тест летот во 2014 година над пустината Мохаве во Калифорнија, при што загина еден пилот, а другиот бил сериозно повреден.

На прашањето како неговото семејство реагирало на веста дека тој ќе се придружи на екипажот во недела, Бренсон рече дека неговите деца – авантуристички како него – се возбудени, но посочи дека неговата сопруга, Џоан, иако го поддржува, е повнимателна

„Мојата сопруга е вид на личност што би се исплашила од авионот на Вирџин Атлантик“, рече тој. „Таа е последната личност која би сакала да направи вакво нешто. Но, таа ме познава откако се обидов да минам со балон преку Атлантикот или Пацификот или низ целиот свет, и се чини дека сè уште не ис е допаѓа“.

Тој се смеел додека ја цитирал сопругата која му рекла: „‘ Ако си доволно глупав да ги направиш овие прекрасни работи, можеш да го сториш тоа, но јас нема да одам на твојот погреб “.

Со приклучувањето кон летот на 11 јули, Бренсон се позиционира да го победи ривалскиот претприемач Џеф Безос во летот во вселената за девет дена.

Безос, основач на малопродажниот гигант Amazon.com Inc, ќе биде во суборбиталниот лет на вселенското летало „Sheу “ на неговата приватна ракетна компанија „Блу Ориџн“ на 20 јули.

Virgin Galactic и Blue Origin, заедно со SpaceX на Илон Маск, се натпреваруваат во мртва трка во бизнисот со новиот вселенски туризам.

Бренсон негира дека тој и Безос учествувале во натпревар за да видат кој ќе се искачи прв.

„Јас само му посакувам сè најдобро на него и на луѓето што одат со него. Со нетрпение очекувам да разговарам со него за неговото возење кога ќе се врати “, рече Брансон за Безос. „Зборував со него пред две или три недели и двајцата си посакавме добро“.

Успехот на двата потфата се смета за клучен за поттикнување на растечката индустрија која има за цел евентуално вселенскиот туризам да стане мејнстрим, барем за клиентите со многу пари.

Вирџин рече дека се планирани два дополнителни пробни лета на нибното летало пред компанијата да започне со комерцијални услуги во 2022 година, а Брансон рече дека следната година предвидува да понуди платени летови на „редовна основа“.

Тој исто така рече дека е уверен дека има многу простор на пазарот за неговиот потфат и за компанијата на Безос да мора да се натпреваруваат.

„Ниту еден од нас нема да може да изгради доволно вселенски бродови за да ја задоволи побарувачката“, рече Брансон, пренесува Ројтерс.