Вебкафе

Божиќниот панаѓур во Нирнберг – магична бајка од реалноста

Секоја година, во периодот на божиќните и новогодишните празници, само во Германија се отвораат околу 2.500 панаѓури и божиќни „базари“ со различен стилски декор – од кичерајски, до романтични и вкусно уредени бајковити украси.

Меѓу сите нив, посебно место на пиедесталот има божиќниот панаѓур „Кристкиндлесмаркт“ во Нирнберг е многу традиционален.

Зад божиќниот панаѓур се наоѓа детското пазарче. Тука децата можат да прават свеќи, колачиња во божиќната пекарница, или да се возат на носталгичната вртелешка.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top