„Бомба“: Озил го напушта Арсенал – Венгер најде замена!


Дерби во Англија, Столе против кралевите во Мадрид ↓↓↓


Месут Озил најверојатно ќе го напушти Арсенал на крајот на сезоната, а англиските медиуми тврдат дека „топџиите“ веќе нашле замена за германскиот репрезентативец.

Неодамна беше најавено дека многу брзо ќе дојде до продолжување на соработката помеѓу Озил и Арсенал, но преговорите се во застој и најверојатно нема да дојде до потпишување на нов договор.

Проблем е високата плата која ја бара Германецот, дури 450.000 фунти неделно, што сигурно сопствениците на Арсенал нема да одобрат.

Озил е мета на бројни клубови ширум Европа кои се спрмени да му ја понудат таа сума, па најверојатно ќе го напушти „Емирати“ на крајот на сезоната.

Англиските медиуми тврдат дека Венгер е спремен на таков исход и дека веќе нашол замена, а станува збор за неговиот сонародник Марко Ројс од Борусија Дортмунд.